Szerzymy ideę integracji międzypokoleniowej

Akademia Pomagania - IDEA

Szerzymy ideę integracji międzypokoleniowej

Bardzo bliska jest nam idea integracji międzypokoleniowej. Dąży ona do znoszenia sztucznie narosłych barier pomiędzy poszczególnym generacjami w społeczeństwie. Dzieje się to poprzez poszukiwanie różnych modelów współpracy. Jedną z form integracji międzypokoleniowej jest właśnie edukacja. Na niej też opiera się nowa forma działalności naszego Stowarzyszenia, czyli Akademia Pomagania.

Ten projekt jest wyjściem naprzeciw oczekiwaniom seniorów, jak i osób młodych, które nie godzą się na budowanie i narastanie barier między pokoleniami. Jesteśmy pewni, że możemy jeszcze wiele się od siebie nauczyć, a relacja pomiędzy poszczególnymi generacjami będzie przynosić same korzyści. Dlatego też chcemy podzielić się tym, co do tej pory udało nam się wypracować w naszej organizacji i pokazać młodym ludziom zarówno przestrzeń naszych Centrów Aktywnego Seniora, jak i zapoznać ich z ideą ekonomii społecznej.

Dzieci z najmłodszych klas szkoły podstawowej pragniemy zapraszać do naszych Centrów Aktywnego Seniora, by wspólnie spędzić czas. Poprzez rozmowy, zabawy i opowiadanie historii będziemy pokazywać im, co dzieje się w naszym Stowarzyszeniu. Działania te będą oparte na naturalnej relacji „babcia – wnuczek”, dzięki której w atmosferze ciepła będziemy przekazywać ideę solidarności między pokoleniami. Podczas tych spotkań organizujemy też warsztaty. W ich ramach każde dziecko pod okiem seniora ma możliwość stworzenia własnego skrzata Helpika lub sojowej świecy. Pokazujemy im, że pomaganie polega nie tylko na przekazywaniu rzeczy materialnych. To także poświęcony komuś czas, energia czy też dzielenie się różnymi umiejętnościami.

Natomiast do nieco starszej młodzieży pragniemy niebawem skierować cykl lekcji na temat ekonomii społecznej. W przystępny i przyjazny sposób chcemy przekazać młodemu pokoleniu – idącemu lada moment w świat – zasady działania ekonomii społecznej oraz jej obopólne korzyści, także dla całego społeczeństwa.

Więcej informacji:

Wróć do strony Akademii