PROGRAMY I PROJEKTY

PROGRAMY I PROJEKTY

Skrzat Helpik dobry duszek domu

Nasz autorski i najbardziej rozpoznawalny symbol –  skrzat Helpik. Wyjątkowy, szyty ręcznie przez seniorów. Powstaje w Szwalni  Seniora prowadzonej przez Stowarzyszenie AS. To maskotka symbol, która  niesie wielkie przesłanie dobra. A zaczyna się ono właśnie w szwalni, gdzie powstaje Helpik. Szyjące go seniorki uczestniczą w zajęciach pozwalających im rozwijać swoje pasje, dzielić się swoim doświadczeniem, aktywnie spędzać czas, nawiązywać kontakty, a przede wszystkim zapominać o samotności i włączać się w bogatą ofertę zajęć stowarzyszenia. 

Każdy kupiony skrzat, to kolejna cegiełka dobra. Cegiełka, która powraca do naszych seniorów. Zatem dawane w tak pięknej postaci dobro powraca do osób samotnych, starszych, chorych, potrzebujących pomocy. Powraca w bardzo różnej formie: zajęć, spotkań, wyjazdów, pomocy materialnej. Bo każdy zakupiony Helpik, to możliwość dofinansowania wyjazdów rehabilitacyjnych, zakupu leków, żywności dla członków Stowarzyszenia AS będących w różnej, często trudnej sytuacji finansowej, życiowej, osobistej. W ten sposób wyjątkowa praca zamienia się na pomoc seniorom, a skrzat i otrzymane za jego sprzedaż środki finansowe są tylko środkiem magicznej zamiany dobra w dobro. Skrzaty z Mławy wyczarowują nową jakość życia dużej grupy seniorów, a pośrednictwo Stowarzyszenia jest dla nas powodem do ogromnej dumy.

Wszyscy, którzy kupują Helpika kupują nie tylko wyjątkowego Skrzata. Przede wszystkim kupują zaszyte w nim dobre emocje, doświadczenie i ciepło babcinych dłoni. Można powiedzieć, że kupują dobro, które teoretycznie nie jest przedmiotem handlu. Nabywcy nie kupują Helpika za pieniądze, lecz za dobro, które sami ofiarowują. 

Helpik nie ma  oczu. Pod wielką czapką skrywa swoje tajemnice. I to właśnie te tajemnice stanowią o jego wartości i sprawiają, że w czasie kilku lat od kiedy jest sprzedawany znalazł on ponad kilkadziesiąt tysięcy właścicieli w Polsce, w wielu krajach Europy a nawet w Ameryce. Pod wielką czapką swoje doświadczenia, emocje, marzenia i dobre  życzenia zaszywają seniorki, które każdego dnia w szwalni Stowarzyszenia powołują do życia kolejne skrzaty.  Do dziś udało nam się stworzyć  już dość dużą skrzacią rodzinę.
Do każdego skrzata dołączona jest informacja, że został wyprodukowany przez Seniorki, a pozyskane ze sprzedaży dochody Stowarzyszenie przeznacza na pomoc seniorom i ich aktywizację. 

Cała rodzina naszych skrzatów wykonana jest podobnie: tylko z naturalnych i polskich tkanin. Czapka przygotowana jest z miłego w dotyku polaru. Rączki i nosek wykonane są z bawełny wysokogatunkowej. Podobnie buciki i korpus. W zależności od wersji Skrzata czapka różni się kolorem. Broda wykonana z tkaniny produkowanej w Polsce, bardzo sympatycznej i miłej w dotyku. Ramiona i nogi Helpik ma wykonane z flaneli. W zależności od wersji Skrzata (zimowa, letnia i okazjonalna) flanela różni się kolorem. Każdy Helpik ma wysokość 80 cm, mierząc od głowy do bucików. Helpik celowo czapkę naciągniętą ma na oczy. Został zaprojektowany tak, ponieważ chce on nieść pomoc i dobro każdemu. Nie patrząc na nic i nic nie oceniając. 

To piękne dzieło pomocy, które każdego dnia realizujemy wspólnie ludźmi o wielkich i wrażliwych sercach.   

Wspólna Wigilia przeżywana w gronie seniorów, przyjaciół, pracowników  tworzących wielką rodzinę AS’a, to jedno z najpiękniejszych wydarzeń wpisujących się w życie Stowarzyszenia. Od pierwszego roku działalności stowarzyszenia dokładamy starań, by to wydarzenie przeżywane było przy wspólnym stole w jak największym gronie. I był to wieczór pełen dobrych życzeń, wzruszeń, niesamowitych emocji i wielkiej serdeczności. Rokrocznie uczestniczy w nim kilkaset osób. 

W 2019 roku do wspólnej kolacji wigilijnej zasiadło prawie 800 osób. Dla wielu seniorów jest to jedyna okazja do przeżywania Bożego Narodzenia wspólnie z innymi, w prawdziwie rodzinnej atmosferze. 

Wigilia dla Seniorów, to wyjątkowy projekt. To nasza potrzeba, przesłanie naszej  codziennej działalności: być razem, nieść pomoc, dawać radość, pozwalać zapominać o samotności. To spotkania mówiące o wielkiej sile wspólnego budowania środowiska dobroci, miłości i życzliwości. Z myślą o tym powstało nasze stowarzyszenie, byśmy wspólnie razem, jak w jednym domu mogli spędzać wspólnie czas.

Podczas każdej Wigilii dla Seniorów członkowie stowarzyszenia obdarowywani są dobrymi życzeniami, świątecznymi paczkami od Stowarzyszenia i chlebem  przekazanym przez lokalne piekarnie. Spotkania odbywają się przy kolacji wigilijnej przygotowywanej przez załogi naszych restauracji „Gary Babci Krysi” w Mławie i Płocku. Świąteczny klimat dopełnia koncert kolęd w wykonaniu gwiazd polskiej sceny muzycznej. 

Wigilia Seniorów, to wspaniałe dzieło, które dzieję się dla wspaniałych ludzi i dzięki wspaniałym ludziom. Dziękujemy wszystkim darczyńcom, sponsorom, wolontariuszom, którzy wspierają nasz projekt.

Trzyletni projekt społeczny pod nazwą „Akademia Seniora” (2018 – 2020), to nasz pomysł na wsparcie i aktywizację zawodową oraz społeczną osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Realizowany jest w ramach konkursu ofert ogłoszonego 15 maja 2018 r. przez Zarząd Województwa Mazowieckiego (uchwała Nr 739/340/18 w sprawie rozstrzygnięcia otwartego konkursu ofert na realizację w latach 2018-2020 zadania publicznego Województwa Mazowieckiego w obszarze „Działalność na rzecz integracji i reintegracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym”). Beneficjentem w tym konkursie było m.in. Stowarzyszenie AS. Stowarzyszenie Na Rzecz Wspierania Aktywności Seniorów AS uzyskało 89 punktów. Na realizację trzyletniego zadania pn.: „Akademia Seniora” otrzymaliśmy 
274 870,00 zł.

Drugim konkursem otwartych ofert, do którego przystąpiło Stowarzyszenie AS, było zadanie w podobszarze: „Pomoc społeczna, w tym pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywanie szans tych rodzin i osób”. Tu także  dniu 15 maja 2018 r. Zarząd Województwa Mazowieckiego przyjął uchwałę nr 741/340/18 w sprawie rozstrzygnięcia otwartego konkursu ofert na realizację w latach 2018-2020 zadania publicznego Województwa Mazowieckiego w obszarze „Przeciwdziałanie uzależnieniom i patologiom społecznym” (podobszar „Działania z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie”, w formie wsparcia realizacji zadania. Zadanie „Profilaktyka i edukacja społeczna w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie”). Zadania realizowane są na podstawie umów rocznych i 3-letnich. Stowarzyszenie AS uzyskało 98 punktów i dofinansowanie w kwocie 156 370,00 zł. na zadanie pod nazwą: „Akademia Godnego Życia”. 
Zarówno jeden jak i drugi projekt realizowany będzie w partnerstwie z Zespołem Ośrodków Wsparcia w Mławie.

Nasza pierwsza kampania społeczna  zorganizowana w 2017 roku „Długowieczni… we dwoje”, to projekt, który powstał we współpracy z członkami stowarzyszenia, aby promować szeroko rozumianą aktywność seniorów. Wybierając graficzną opowieść chcieliśmy pokazać jak można, jak należy żyć, bez względu na czasy w jakich wszyscy funkcjonujemy. 

Projekt został przygotowany tak, aby zachęcić odbiorców do zastanowienia, zadumania się nad wartością życia, postrzegania go w kontekście miłości i wielkiego pragnienia, które pozwoli pokonać wszelkie trudności i przetrwać razem wiele lat. Graficzna treść  kalendarza, pięknie ukazuje to przesłanie mówiące o sile dawnych wzorców życia, pozwalających razem przeżyć pięćdziesiąt lat. Jako, że działamy jako organizacja powołana z myślą o seniorach i dla seniorów, to w naszym projekcie ukazaliśmy piękno, doświadczenia i przeżycia seniorów. Kalendarz „Długowieczni we dwoje…” to nie tylko obrazkowa opowieść. To przesłanie ukazujące piękno życia dwojga kochających się ludzi. Czerpiąc siłę i wiedzę z doświadczenia i mądrości naszych seniorów opowiadamy o sensie i sukcesie życia we dwoje. 

Kalendarz dostarczyliśmy do szkół, instytucji, firm, a także osób i indywidualnych. 

W 2017 roku  Skrzat Helpik zaproszony został do Sieci Carrefour.
To jedyna sieć w Polsce, która w swojej ofercie świątecznych dekoracji posiadała Skrzata Helpika.  Współpraca w tym zakresie przy takiej formie promocji naszego pomocowego skrzata to dla nas ogromny zaszczyt, a dla fanów Helpika wielkie udogodnienie, ponieważ mogli kupować skrzata bezpośrednio z półki sklepu Carrefour. 

W sumie do 71 największych Marketów Carrefour w Polsce trafiło 2400 sztuk skrzatów. 1200 Helpinek i 1200 sztuk Skrzatów Helpików.

 Sieć Carrefour, to jedyna w Polsce sieć sprzedaży detalicznej, gdzie można było okazjonalnie nabyć  Skrzaty Helpiki. Cały dochód z ich sprzedaży  przeznaczony został na przystosowanie nowego Centrum Aktywnego Seniora, w którym Stowarzyszenie rozpoczęło działalność w lutym 2017 roku. Akcja sprzedaży Helpików w Carrefour była zatem swego rodzaju cegiełką i wkładem wszystkich szczęśliwych właścicieli Helpika w remont nowej Siedziby Stowarzyszenia i sal Centrum Aktywnego Seniora.

Przy tej okazji warto zaznaczyć iż obecnie nasz Skrzat Helpik, dostępny jest tylko w naszym sklepie internetowym:
www.sklepas.org

Stowarzyszenie AS, 20 października 2016 roku,  zaprosiło seniorów z całego północnego Mazowsza do udziału w pierwszych organizowanych w regionie Targach Seniora. Uczestniczyło w nich ponad 1300 osób. Targi odbywały się z okazji Europejskiego Dnia Seniora. W trakcie trwania Targów odbył się także Regionalny Przegląd Twórczości Artystycznej Seniorów „Zostań AS’em” z naszego regionu.  Zaprezentowały się zespoły, wokalne, chóry, kabarety, sekcje teatralne. 

Wydarzenie było okazją do zapoznania się z najnowszą technologią medyczną i farmaceutyczną, a także zaczerpnięcia informacji i wiedzy z zakresu odpowiedniego żywienia, kondycji fizycznej i psychicznej. Uczestnicy uzyskali również informację na temat bezpieczeństwa oraz zdrowego i aktywnego trybu życia. Specjaliści z dziedziny zdrowia, bezpieczeństwa, finansów oraz prawa udzielali bezpłatnych porad i konsultacji.

Targi Seniora dały okazję do podziwiania stoisk z rękodziełem artystycznym, tworzonym przez seniorów z naszego regionu oraz do posmakowania tradycyjnych potraw kuchni polskiej w wykonaniu Kół Gospodyń Wiejskich. W trakcie trwania Targów odbywał się szereg konkursów i zabaw. 

W Regionalnym Przeglądzie Twórczości Artystycznej Seniorów „Zostań AS’em”, udział wzięło 10 zespołów artystycznych i grup zrzeszających Seniorów. Wydarzenie zakończył koncert Haliny Frąckowiak i zabawa taneczna.