PROGRAMY I PROJEKTY

PROGRAMY I PROJEKTY

Skrzat Helpik to dzieło doświadczonych, kreatywnych, jak również pełnych mądrości Seniorów. Skrzaty Helpiki są tworzone jak zawsze z miłością w zręcznych dłoniach seniorek w Szwalni Seniora.

Nie mają oczu, ponieważ niosą pomoc i dobro każdemu nie patrząc na nic. Wierzymy, że skrzat Helpik – dobry duch każdego domu – przyniesie pokój, radość i dobro oraz da siłę do pokonywania codzienności. Skrzat Helpik ma 80 cm i wykonany jest z najwyższej jakości materiałów takich jak: polar, flausz, flanela, bawełna.

Wszystkie użyte przy tworzeniu Helpika materiały pochodzą od polskich producentów. Dzięki temu chcemy wspierać lokalne biznesy, ale dawać też wam pewność, że staramy się, aby produkt, który tworzymy, służył przez wiele długich lat.

Z jeansu, który nigdy nie wychodzi z mody, w mławskiej szwalni powstają torby, ubranka dla Helpików, worki na kapcie, kosmetyczki, piórniki… Seniorzy tworzą je z recyklingu materiałów – z nadesłanych przez darczyńców jeansowych ubrań, które nie są już im potrzebne, powstają unikatowe elementy produktów tej marki. Jeansowe Love to nie tylko moda, ale też ekologia!
To kolejny projekt, który realizujemy w naszej Szwalni Seniora. Pełne kreatywnych pomysł seniorki metodą dziergania tworzą ze sznurka najróżniejsze modele torebek, dbając o każdy ich szczegół. Torebki są niezwykle eleganckie i modne, można je dopasować do każdej stylizacji! I każda jest też wyjątkowa, ponieważ powstaje w radosnej atmosferze tworzenia.
Świece potrafią stworzyć niezwykły klimat w całym domu. Działają odprężająco, dzięki czemu pomagają się pozbyć nagromadzonego w nas stresu. Możemy je zapalić podczas romantycznej kolacji czy kąpieli w wannie. Ale to nie wszystko. Świeca przede wszystkim daje światło. Posiada więc znaczenie szczególne i upominek w postaci świecy z naszej świeczkarni też będzie zawsze bardzo symboliczny. Nie tylko bardzo piękny, ale też niosący dobro, tak jak wszystkie nasze dzieła. Sojowe świece zapachowe są wyprodukowane od A do Z w Polsce przez naszych seniorów. Palą się dwa razy dłużej, niż te parafinowe. Są naturalne, ręcznie wykonane i nie wydzielają szkodliwych dla zdrowia substancji.

Z myślą o obiadach u babci, podczas których oprócz pysznego jedzenia znajdziemy też elegancką zastawę, powstała nasza kolekcja ceramicznych naczyń tworzonych od A do Z ręcznie. Ceramika jest dwukrotnie wypalana i pokryta najwyższej jakości szkliwem w różnych kolorach. Każde naczynie zdobi małe serduszko, na znak tego, że jak wszystkie nasze produkty ceramika tworzona jest z miłością.

Ponieważ chcemy dzielić się dobrem z innymi, uruchomiliśmy platformę www.paczkadobra.org.pl. Pragniemy, by jak najwięcej osób poznało nasze wyjątkowe produkty i mogło obdarować nimi swoich bliskich. Znajdziecie tutaj Helpiki, świece, ceramikę, produkty ze Spiżarni Babci Krysi oraz ze Szwalni Seniora. Cały dochód uzyskany z zamówień przeznaczamy na naszą działalność na rzecz seniorów.

Wspólna Wigilia przeżywana w gronie seniorów, przyjaciół, pracowników tworzących wielką rodzinę AS’a to jedno z najpiękniejszych wydarzeń wpisujących się w życie Stowarzyszenia. Od pierwszego roku działalności stowarzyszenia dokładamy starań, by to wydarzenie przeżywane było przy wspólnym stole w jak największym gronie.

W 2019 roku do wspólnej kolacji wigilijnej zasiadło prawie 800 osób. Natomiast w roku 2023 było nas już ponad 1000! Dla wielu seniorów jest to jedyna okazja do przeżywania Bożego Narodzenia wspólnie z innymi, w prawdziwie rodzinnej atmosferze.

Wigilia dla Seniorów to wyjątkowy projekt. To nasza potrzeba, przesłanie naszej codziennej działalności: być razem, nieść pomoc, dawać radość, pozwalać zapominać o samotności. To spotkania mówiące o wielkiej sile wspólnego budowania środowiska dobroci, miłości i życzliwości.

Podczas każdej Wigilii dla Seniorów członkowie Stowarzyszenia obdarowywani są dobrymi życzeniami, świątecznymi paczkami od Stowarzyszenia i chlebem przekazanym przez lokalne piekarnie. Spotkania odbywają się przy kolacji wigilijnej przygotowywanej przez załogi naszych restauracji Gary Babci Krysi. Świąteczny klimat dopełnia koncert kolęd w wykonaniu gwiazd polskiej sceny muzycznej.

Wigilia Seniorów to wspaniałe dzieło, które dzieję się dla wspaniałych ludzi i dzięki wspaniałym ludziom. Dziękujemy wszystkim darczyńcom, sponsorom, wolontariuszom, którzy co roku wspierają nasz projekt.

Trzyletni projekt społeczny pod nazwą „Akademia Seniora” (2018 – 2020), to nasz pomysł na wsparcie i aktywizację zawodową oraz społeczną osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Realizowany jest w ramach konkursu ofert ogłoszonego 15 maja 2018 r. przez Zarząd Województwa Mazowieckiego (uchwała Nr 739/340/18 w sprawie rozstrzygnięcia otwartego konkursu ofert na realizację w latach 2018-2020 zadania publicznego Województwa Mazowieckiego w obszarze „Działalność na rzecz integracji i reintegracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym”). Beneficjentem w tym konkursie było m.in. Stowarzyszenie AS. Stowarzyszenie Na Rzecz Wspierania Aktywności Seniorów AS uzyskało 89 punktów. Na realizację trzyletniego zadania pn.: „Akademia Seniora” otrzymaliśmy 
274 870,00 zł.

Drugim konkursem otwartych ofert, do którego przystąpiło Stowarzyszenie AS, było zadanie w podobszarze: „Pomoc społeczna, w tym pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywanie szans tych rodzin i osób”. Tu także  dniu 15 maja 2018 r. Zarząd Województwa Mazowieckiego przyjął uchwałę nr 741/340/18 w sprawie rozstrzygnięcia otwartego konkursu ofert na realizację w latach 2018-2020 zadania publicznego Województwa Mazowieckiego w obszarze „Przeciwdziałanie uzależnieniom i patologiom społecznym” (podobszar „Działania z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie”, w formie wsparcia realizacji zadania. Zadanie „Profilaktyka i edukacja społeczna w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie”). Zadania realizowane są na podstawie umów rocznych i 3-letnich. Stowarzyszenie AS uzyskało 98 punktów i dofinansowanie w kwocie 156 370,00 zł. na zadanie pod nazwą: „Akademia Godnego Życia”. 
Zarówno jeden jak i drugi projekt realizowany będzie w partnerstwie z Zespołem Ośrodków Wsparcia w Mławie.

Nasza pierwsza kampania społeczna  zorganizowana w 2017 roku „Długowieczni… we dwoje”, to projekt, który powstał we współpracy z członkami stowarzyszenia, aby promować szeroko rozumianą aktywność seniorów. Wybierając graficzną opowieść chcieliśmy pokazać jak można, jak należy żyć, bez względu na czasy w jakich wszyscy funkcjonujemy. 

Projekt został przygotowany tak, aby zachęcić odbiorców do zastanowienia, zadumania się nad wartością życia, postrzegania go w kontekście miłości i wielkiego pragnienia, które pozwoli pokonać wszelkie trudności i przetrwać razem wiele lat. Graficzna treść  kalendarza, pięknie ukazuje to przesłanie mówiące o sile dawnych wzorców życia, pozwalających razem przeżyć pięćdziesiąt lat. Jako, że działamy jako organizacja powołana z myślą o seniorach i dla seniorów, to w naszym projekcie ukazaliśmy piękno, doświadczenia i przeżycia seniorów. Kalendarz „Długowieczni we dwoje…” to nie tylko obrazkowa opowieść. To przesłanie ukazujące piękno życia dwojga kochających się ludzi. Czerpiąc siłę i wiedzę z doświadczenia i mądrości naszych seniorów opowiadamy o sensie i sukcesie życia we dwoje. 

Kalendarz dostarczyliśmy do szkół, instytucji, firm, a także osób i indywidualnych. 

W 2017 roku  Skrzat Helpik zaproszony został do Sieci Carrefour.
To jedyna sieć w Polsce, która w swojej ofercie świątecznych dekoracji posiadała Skrzata Helpika.  Współpraca w tym zakresie przy takiej formie promocji naszego pomocowego skrzata to dla nas ogromny zaszczyt, a dla fanów Helpika wielkie udogodnienie, ponieważ mogli kupować skrzata bezpośrednio z półki sklepu Carrefour. 

W sumie do 71 największych Marketów Carrefour w Polsce trafiło 2400 sztuk skrzatów. 1200 Helpinek i 1200 sztuk Skrzatów Helpików.

 Sieć Carrefour, to jedyna w Polsce sieć sprzedaży detalicznej, gdzie można było okazjonalnie nabyć  Skrzaty Helpiki. Cały dochód z ich sprzedaży  przeznaczony został na przystosowanie nowego Centrum Aktywnego Seniora, w którym Stowarzyszenie rozpoczęło działalność w lutym 2017 roku. Akcja sprzedaży Helpików w Carrefour była zatem swego rodzaju cegiełką i wkładem wszystkich szczęśliwych właścicieli Helpika w remont nowej Siedziby Stowarzyszenia i sal Centrum Aktywnego Seniora.

Przy tej okazji warto zaznaczyć iż obecnie nasz Skrzat Helpik, dostępny jest tylko w naszym sklepie internetowym:
www.sklepas.org

Stowarzyszenie AS, 20 października 2016 roku,  zaprosiło seniorów z całego północnego Mazowsza do udziału w pierwszych organizowanych w regionie Targach Seniora. Uczestniczyło w nich ponad 1300 osób. Targi odbywały się z okazji Europejskiego Dnia Seniora. W trakcie trwania Targów odbył się także Regionalny Przegląd Twórczości Artystycznej Seniorów „Zostań AS’em” z naszego regionu.  Zaprezentowały się zespoły, wokalne, chóry, kabarety, sekcje teatralne. 

Wydarzenie było okazją do zapoznania się z najnowszą technologią medyczną i farmaceutyczną, a także zaczerpnięcia informacji i wiedzy z zakresu odpowiedniego żywienia, kondycji fizycznej i psychicznej. Uczestnicy uzyskali również informację na temat bezpieczeństwa oraz zdrowego i aktywnego trybu życia. Specjaliści z dziedziny zdrowia, bezpieczeństwa, finansów oraz prawa udzielali bezpłatnych porad i konsultacji.

Targi Seniora dały okazję do podziwiania stoisk z rękodziełem artystycznym, tworzonym przez seniorów z naszego regionu oraz do posmakowania tradycyjnych potraw kuchni polskiej w wykonaniu Kół Gospodyń Wiejskich. W trakcie trwania Targów odbywał się szereg konkursów i zabaw. 

W Regionalnym Przeglądzie Twórczości Artystycznej Seniorów „Zostań AS’em”, udział wzięło 10 zespołów artystycznych i grup zrzeszających Seniorów. Wydarzenie zakończył koncert Haliny Frąckowiak i zabawa taneczna.