HISTORIA „AS”

Historia Stowarzyszenia AS

Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Aktywności Seniorów powstało z myślą o osobach starszych, samotnych, chorych.

Jesteśmy po to, by jednoczyć seniorów, zwiększać ich aktywność w lokalnych środowiskach proponując i organizując różnorodne formy działalności. Spotykamy się i działamy w przestrzeni kulturotwórczej, artystycznej, turystycznej, naukowej, profilaktycznej, międzypokoleniowej. Nie bez powodu motto naszej działalności brzmi: „Ciesz się życiem razem z nami”. Takimi słowami zapraszamy wszystkich, którzy chcą wspólnie spędzać czas rozwijając swoje talenty, pasje i zamiłowania.

18 grudnia 2015 roku

Stowarzyszenie AS powstało 18 grudnia 2015 roku w Mławie. Na początku były to zwyczajne spotkania z seniorami przy kawie… Rozmowy, słuchanie ich potrzeb i ogromna chęć do wspólnego działania. Od początku chcieliśmy, aby nasze Stowarzyszenie było organizacją samofinansującą się, dlatego też zachęciliśmy seniorów, w ramach aktywizacji, do twórczego działania. Tak narodził się nasz niezwykły skrzat Helpik!

2016

Ta niezwykła maskotka powstaje w naszym Stowarzyszeniu, w Centrum Aktywności Seniora w Mławie, od 2016 roku. Jest już w kilkudziesięciu tysiącach domów w całej Polsce i gości na każdym kontynencie świata! Helpik to skrzat, który jest dobrym duchem przynoszącym każdemu radość i nadzieję. 

Nie ma oczu – ponieważ pomaga każdemu, bez względu na wszystko. To dzięki sprzedaży skrzatów uzyskaliśmy pierwsze środki, które pozwoliły nam działać. A wraz z rozwojem mławskiej szwalni seniora pojawiła się też potrzeba wspólnego jedzenia posiłków, co zaprowadziło nas do kolejnego pomysłu…

Wówczas jedną z seniorek w organizacji była Krysia, uwielbiająca gotować. Szykowała różne dania z produktów, które seniorzy przynosili do naszego pierwszego Centrum Aktywności Seniora w Mławie. Podczas wspólnych obiadów stwierdziliśmy, że nie możemy zamykać się tylko na seniorów tworzących Helpika, ponieważ jest ogromne zapotrzebowanie na to, aby tym posiłkiem dzielić się również z innymi. Tak powstała idea stworzenia restauracji pod szyldem Gary Babci Krysi. 

Obecnie w naszych lokalach w Płocku, Płońsku i Mławie serwujemy najlepsze dania tradycyjnej kuchni polskiej oparte na sprawdzonych przepisach naszych seniorów. Dochód, który uzyskujemy z zamówień gości, przeznaczamy na cele statutowe Stowarzyszenia. W naszych restauracjach wydajemy też Zawieszony Obiad, o którym możecie przeczytać TUTAJ.

2017

Jak już wspomnieliśmy, od chwili powołania Stowarzyszenia naszą misję pomagania i aktywizowania osób starszych chcieliśmy realizować w oparciu o samodzielnie wypracowane środki, a pozyskiwane dodatkowo w ramach projektów fundusze przeznaczać na rozszerzanie naszej podstawowej działalności. Powstanie skrzata Helpika oraz działalność Garów Babci Krysi pozwoliło nam, aby od 30 kwietnia 2017 roku nasze Stowarzyszenie mogło zacząć funkcjonować jako Przedsiębiorstwo Ekonomii Społecznej.

2019

Cały czas jednak zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że Mława to za mało. Seniorzy z innych miast obserwując nasze działania pytali wielokrotnie, czy możemy pojawić się także w ich miastach. Dlatego też 30 marca 2019 roku powstał oddział Stowarzyszenia AS w Płocku – Centrum Aktywnego Seniora oraz restauracja Gary Babci Krysi. Ponieważ te miasto dawało nam jeszcze więcej możliwości rozwijania naszych działań, poza Garami postanowiliśmy uruchomić jeszcze jeden lokal, dla gości odwiedzających płocką starówkę, jak i turystów. I tak 18 stycznia 2020 roku w Płocku otworzyliśmy Salonik Babci Krysi.

2022

Podczas gdy nasza filia w Płocku zaczęła zrzeszać coraz więcej seniorów, siedziba w Mławie również nieustannie się rozwijała. W 2022 roku w Szwalni Seniora powstała nowa marka produktów tworzonych ręcznie z recyklingu jeansu przez seniorów, którzy szyją Helpika – Jeansowe Love. To niesamowite dzieła naszych seniorów, którzy w tworzenie ich wkładają całe serce: kosmetyczki, fartuchy, organizery, zestawy kuchenne i różnego rodzaju torby oraz plecaki.

30 września 2022 roku

Ten rok był dla nas szczególnie ważny z jeszcze jednego powodu. Nie poprzestając na Mławie i Płocku 30 września 2022 roku powołaliśmy do życia kolejny oddział naszego Stowarzyszenia AS wraz z Garami Babci Krysi – tym razem w Płońsku. równocześnie swoją działalność rozpoczęła tu niezwykła świeczkarnia. Ponieważ w tym mieście urodził się Dawid Ben Gurion – założyciel państwa żydowskiego – postanowiliśmy, że seniorzy z tego Centrum będą tworzyć świece, symbol światła i nadziei.

2023

Niedługo później, bo w 2023 roku Szwalnia Seniora zaskoczyła nas kolejnym pomysłem. Było to Sznurkowe Love. Seniorki przychodzące do mławskiej szwalni seniora, spotykające się tam na rozmowę i kawę, postanowiły spróbować swoich sił tworząc piękne torebki ze sznurka. Nauczyły siebie nawzajem dziergać, wymyśliły kroje, kształty, kolory i zabrały się do działania.

2023

Mając tak wiele pięknych produktów do zaoferowania, w znacznej większości tworzonych przez seniorów, zrodziło się w nas pragnienie pokazania ich mieszkańcom całego kraju, a nawet świata. Dlatego także w 2023 roku stworzyliśmy internetową platformę Paczka Dobra, na której osoby z całej Polski – i nie tylko – mogą zamówić między innymi nasze skrzaty, torebki czy świece. Daje nam to możliwość rozwijania się i szerzenie idei dobra w całym kraju. Dochód z zamówień na stronie przeznaczamy na cele statutowe naszego Stowarzyszenia.

2023 - 2024

Aby szerzyć ideę integracji międzypokoleniowej, we wszystkich naszych Centrach Aktywnego Seniora na przełomie 2023 i 2024 roku stworzyliśmy natomiast Akademię Pomagania.

Już teraz zapraszamy do współpracy, by cieszyć się życiem razem z nami!