Otwarcie Filii Stowarzyszenia AS w Płocku. Setki chętnych chciało spróbować specjałów Babci Krysi

Za nami kolejny miesiąc działalności płockiej filii Stowarzyszenia Na Rzecz Wspierania Aktywności Seniorów „Aktywny Senior”. W sobotę, 30 marca, po raz pierwszy płoccy seniorzy odwiedzili naszą restaurację Gary Babci Krysi i spróbowali naszych specjałów. Chętnych nie brakowało, a My na tę okazję przygotowaliśmy tysiąc porcji obiadów i oczywiście wielki tort.

Na naszych seniorów w Płocku czekały smaczne, tradycyjne, domowe dania przypominające smaki dzieciństwa. Mieliśmy aż tysiąc porcji obiadowych, bo w dniu otwarcia naszej filii tyle osób dołączyło do grona członków Stowarzyszenia AS. Tłumy osób na otwarciu pokazały, że nasza Babcia Krysia Krysia ma w Płocku bardzo wielu sympatyków. A to grono cały czas powiększa się.

Pierwszy dzień naszej pracy w Płocku rozpoczęliśmy od lubianych i bardzo tradycyjnych dań z pomidorową i rosołem w roli głównej. Nie mogło zabraknąć kotleta mielonego z buraczkami, zestawem surówek. I oczywiście naszego placka drożdżowego z sernikiem.

A dzień wcześniej, 29 marca, odbyło się uroczyste otwarcie płockiej siedziby, połączone z przecięciem wstęgi i zaprezentowaniem działalności Stowarzyszenia, którego macierzysta siedziba mieści się w Mławie. – Trzy miesiące przygotowań do otwarcia naszej pierwszej filii były czasem niezwykle intensywnej pracy. Tak szczerze mówiąc, to był istny Armagedon – mówił podczas uroczystego otwarcia Rafał Chmielewski, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Aktywności Seniorów. – Pojawiały się chwile zwątpienia, czy zdążymy na czas. Pomysły, czy nie zacząć nowego odliczania do otwarcia, – mówił żartując prezes Chmielewski.

Na szczęście dzięki pracy całego płockiego i mocno go wspierającego mławskiego zespołu Stowarzyszenia udało się zdążyć na czas. I zgodnie z planem restauracja wystartowała w sobotę 30 marca w swojej siedzibie przy ulicy Obrońców Płocka 1920 lokal 20. Jak mówił wiceprezes Stowarzyszenia Michał Jaros, teraz jest czas budowania w Płocku domu dla seniorów. – Taki mamy już w Mławie. Taki chcemy mieć w Płocku. Miejsce wyjątkowe, które dla naszych seniorów będzie nie tylko po prostu Stowarzyszeniem. Ale ich drugim domem zbudowanym z cegiełek ludzkiego życia. Różnego życia czasami smutnego, czasami samotnego. Domem, w którym panujący tu klimat daje wiele radości, szczęścia, chęci i okazji do bycia z ludźmi. Mam nadzieję, że wkrótce powiem, że ten klimat i to nasze przesłanie w budowaniu tego miejsca odnaleźliśmy w Płocku – mówił wiceprezes Stowarzyszenia Michał Jaros.

Płocka filia, to podobnie jak w Mławie siedziba wraz restauracją Gary Babci Krysi. Seniorzy będący członkami Stowarzyszenia mogą jeść obiady w cenie 7 zł. W restauracji są organizowane wieczorki taneczne dla seniorów, spotkania literackie, wyjazdy. Członkowie stowarzyszenia mogą korzystać z całego pakietu wsparcia obejmującego między innymi pomoc przy zakupie leków, zabiegów rehabilitacyjnych. Realizowana jest misja Stowarzyszenia pozwalająca wyjść z samotnych mieszkań, z życia wypełnionego tylko oglądaniem w samotności seriali. – Dla nas osobą potrzebującą nie jest tylko człowiek, który nie ma pieniędzy. To także osoby pozostawione same sobie, przeżywające swoje życie w samotności. A my chcemy je zachęcić do wyjścia z domu, odkrycia swoich możliwości, współdziałania, odkrycia piękna bycia wśród innych i z innymi – mówił Michał Jaros. I właśnie chęć zrobienia czegoś dobrego, pięknego dla innych dała początek działalności Stowarzyszenia w Mławie, a teraz w Płocku. – Dlaczego Płock? To moje rodzinne miasto. Mieszkałem niedaleko stąd, na ulicy Mickiewicza. Cieszę się, że tu mamy możliwość realizowania czegoś ciekawego dla seniorów w Płocku – mówił prezes Chmielewski.

Uroczyste otwarcie nie mogło obejść się bez występu naszych seniorów z Mławy. Panie z LZA Zawkrze im. Lidii Haliny Rzeplińskiej zaprezentowały się w energetycznej wiązance tańców. A ich występ goście przyjęli owacjami na stojąco. I prośbami o bis. Słowa podziękowania za pomysł, serce i stworzenie niezwykłego miejsca dla seniorów z Płocka i powiatu płockiego przekazała w imieniu prezydenta Miasta Płocka dyrektor Wydziału Wspierania Inicjatyw Społecznych Monika Maron. W imieniu starosty płockiego Mariusza Bieńka gratulacje i życzenia przekazała Małgorzata Struzik, dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych w starostwie powiatowym płockim. Życzenia w imieniu Marszalka Adama Struzika i dyrektora płockiej delegatury urzędu marszałkowskiego Tomasza Kominka przekazał Karol Krajewski. Pomysłu, zaangażowania i niezwykłej energii gratulowała Małgorzata Lewandowska, dyrektor Powiatowego Centrum Rodzinie w Płocku, delegaci mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej Ryszard Szwarc i Andrzej Idziak, prezes zarządu Płockiej Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko Własnościowej Jan Rączkowski. Goście mieli także okazję spróbować jak smakują dania Babci Krysi. I obejrzeć restaurację oraz siedzibę Stowarzyszenia. Uroczyste otwarcie zakończył niedzielny koncert Haliny Frąckowiak.