Pamiętamy o Obrońcach Płocka 1920

Stowarzyszenie Na Rzecz Wspierania Aktywności Seniorów AS wpisuje się w organizowane przez Miasto Płock uroczystości związane z setną rocznicą obchodów Obrony Płocka 1920. W ramach realizowanego projektu, „Kulturalnymi śladami historii płockich bohaterów”, finansowanego z Budżetu Miasta Płock wyruszyliśmy na spacer szlakiem walk prowadzonych przez płocczan z bolszewikami w obronie miasta.

Historyczny spacer poprowadzony przez Michała Stańczaka, przewodnika Duces Mazovie – przewodnicy z pasją, to jeden z elementów naszego projektu upamiętniającego dzielnych mieszkańców Płocka, którzy w sierpniu 1920 roku, stanęli na barykadach i walczyli z bolszewikami. Wspólnie z seniorami wyruszyliśmy na dwugodzinną lekcję z historii Płocka 1920 roku. Wyjątkowe, mające zapisane historyczne wspomnienia miejsca, wyjątkowe postaci: żołnierze, harcerze, cywile – były na szlaku naszej wędrówki z seniorami AS’a.

Spacer rozpoczęliśmy z ul. Obrońców Płocka 1920 r., gdzie mieści się siedziba filii Stowarzyszenia AS. Trasa spaceru prowadziła: z ul. Obrońców Płocka 1920 roku, do budynku tzw. monopolu – stare wille za budynkiem Szkoły Podstawowej nr 6, gdzie są ślady jednej z walk Obrony Płocka 1920 roku. Kolejny punkt trasy, to róg ulicy 1-Go Maja i Sienkiewicza, gdzie mieściła się jedna z barykad, przy budynku ówczesnej Poczty.
Stąd wędrowaliśmy na Plac Obrońców Warszawy pod pomnik Marszałka Piłsudskiego. Następnie na ulicę Kolegialną, do budynku obecnej Szkoły Muzycznej, gdzie kiedyś mieściło się słynne Państwowe Liceum i Gimnazjum im. hetmanowej Reginy Żółkiewskiej (tzw. Reginki). I ponownie na Plac Obrońców Warszawy do miejsca, gdzie 10 kwietnia 1921 roku, marszałek Józef Piłsudski odznaczył bohaterów walk o Płock 1920 roku oraz Miasto Płock Krzyżami Walecznych i orderami Virtuti Militari.
Następnie na ulicy Kościuszki zatrzymaliśmy się przy budynku obecnej Książnicy Płockiej, gdzie poznaliśmy kilka faktów z historii walk roku 1920.
Dalej poszliśmy do budynku Odwachu, przy ulicy Tumskiej 4, gdzie umieszczona jest tablica upamiętniająca bohaterów walk 1920 roku.
Spacer zakończyliśmy przy Pomniku Obrońców Płocka 1920 roku, na Placu Narutowicza, gdzie seniorzy złożyli kwiaty i zapalili znicze pamięci w hołdzie bohaterom Obrony Płocka 1920 roku.

„Kulturalnym śladami historii płockich bohaterów” – Projekt dofinansowany z Budżetu Miasta Płocka w ramach konkursu ofert na realizację zadania publicznego w zakresie wspierania i upowszechniania kultury fizycznej w 2020 roku. Wpisuje się w organizowane przez Miasto Płock obchody setnej rocznicy Obrony Płocka 1920.