Posadziliśmy wyjątkowy dąb – pamięci Obrońców Płocka 1920

W setną rocznicę Obrony Płocka 1920 r. uczciliśmy pamięć bohaterów tamtych dni Obrony Płocka 1920. Stowarzyszenie AS, działające przy ulicy noszącej imię Obrońców Płocka 1920 r. włączyło się w obchody organizowane przez Urząd Miasta Płocka. Dla uczczenia obrońców naszego miasta posadziliśmy dąb pamięci. Pamiątkowe drzewo posadzili: Andrzej Nowakowski – prezydent miasta Płocka i prezes stowarzyszenia AS Michał Jaros. Prezydent Andrzej Nowakowski o bohaterskich obrońcach Płocka mówił: – ci wyjątkowi ludzie zapisali jedną z najpiękniejszych kart w historii miasta. Pamięć o nich trwa i będzie trwała.

Uroczystość uświetnił koncert patriotyczny przygotowany przez Harcerski Zespół Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka” im. dh Wacława Milke.

W setną rocznicę walk, spotkaliśmy się, aby uczcić pamięć wszystkich bohaterów. Bohaterów, którzy w bitwie o wolność, o Polskę, o Płock dali piękną lekcję patriotyzmu. W tej bitwie ogromną rolę odegrali żołnierze, ale również harcerze, sanitariuszki, ludność cywilna. Wszyscy z niebywałą odwagą i determinacją organizowali się, aby walczyć z bolszewikami. Każdy w taki sposób w jaki potrafił, w jaki mógł, w jaki umiał. Żołnierze stawali na linii walk, na budowanych naprędce barykadach, gdzie wielu oddało swoje życie. Cywile organizowali żywność, opiekowali się rannymi, wspierali walczących żołnierzy, dodawali  im otuchy. Każdy miał swoją rolę. Rolę wyznaczoną przez wielkie poczucie patriotyzmu. – Dziś spotykamy się w jakże symbolicznym miejscu, aby oddać im wszystkim hołd. Przy ulicy Obrońców Płocka 1920, gdzie swoją siedzibę ma Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Aktywności Seniorów AS, które włącza się w organizowane przez Urząd Miasta Płocka obchody setnej rocznicy obrony Płocka 1920. Jesteśmy, aby w tym miejscu pozostawić ślad naszej wdzięczności i pamięci. Jest nim sadzony w tym miejscu dąb – symbol wytrzymałości, siły, potęgi i trwałości – mówił prezes Stowarzyszenia AS Michał Jaros.

 Zasadzone przez nas drzewo będzie symbolem naszej pamięci o setkach bohaterów walczących w sierpniu 1920 roku o wolność. Także przecież i naszą wolność. Niech dzięki niemu trwa  i rozwija się przez kolejne lata i wieki nasza pamięć o wszystkich, którzy sto lat temu stanęli do walki z bolszewikami. Niech ten dąb przypomina wszystkim, gdzie należy upatrywać wielkości narodu.

Dziękujemy wszystkim za obecność i udział w tym tak ważnym wydarzeniu. Niech w Waszych sercach pozostanie pamięć o tych, którzy sto lat temu bronili naszego miasta w heroicznym zrywie. Byśmy dziś mogli żyć w wolnym kraju.

Dziękujemy za obecność, wspólne świętowanie tak ważnego wydarzenia prezydentowi Płocka Andrzejowi Nowakowskiemu, harcerzom, Zespołowi „Dzieci Płocka”, wszystkim uczestnikom, członkom Stowarzyszenia AS i mieszkańcom Płocka.

Wydarzenie odbywało się w ramach projektu dofinansowanego z Budżetu Miasta Płocka w ramach konkursu ofert na realizację zadania publicznego w zakresie wspierania i upowszechniania kultury fizycznej w 2020 roku. Wpisuje się w organizowane przez Miasto Płock obchody setnej rocznicy Obrony Płocka 1920.