Poznajemy świat internetu i komputerów

Zajęcia z internetowej i komputerowej edukacji seniorów w Mławie i Płocku idą pełną parą.Już kolejne grupy seniorów poznają tajniki świata gigabajtów. I to z wielkim zaangażowaniem.

Jak jest? Ciekawie, czasami trudno, ale o to chodzi żeby przełamać strach, lęk i bezpiecznie poruszać się w świecie gigabajtów. Podczas zajęć jest okazja, by dowiedzieć się między innymi tego jak sprawdzić bezpieczeństwo stron internetowych, z których korzystamy. A także skróty klawiaturowe w edytorach tekstu, czyli kopiowanie, wstawianie, kasowanie, odzyskiwanie tekstu, pisanie polskich znaków, czy zapisywanie stworzonego tekstu. Minimalizowanie przeglądarki internetowej, przechodzenie do różnych okien. Sprawdzanie historii przeglądania. Otwieranie w nowej karcie. Ale równieć jak założyć profil zaufany, konto pacjenta, skrzynkę e-mail. Czy załatwić przez internet sprawę w urzędzie. Czyli wszystko to, co na co dzień potrzebne jest w korzystaniu z internetowych rozwiązań.

Seniorzy dzielnie serfują po sieci. Dużo pytań, dużo emocji. Zajęcia prowadzone są w ramach programu „Senior w cyfrowym świecie”. Czyli tajniki świata komputerów i internetu. Przed seniorami kolejne zajęcia z mnóstwem ważnych i potrzebnych seniorom informacji o tym jak bezpiecznie korzystać z cyfrowych udogodnień, komunikatorów w codziennym życiu. Jak założyć konto, posługiwać się bankowością internetową, zarejestrować do lekarza, założyć profil zaufany. Seniorzy zdobywają wiedzę dotycząca tego jak obsługiwać komputer, tablet, smartfon.

Zajęcia prowadzone są w ramach Programu Wieloletniego na Rzecz Osób Starszych „Aktywni +” na lata 2021 -2025 „Senior w cyfrowym świecie”. Program dofinansowany jest z budżetu państwa. Dzięki dofinansowaniu powstały dwie pracownie. W Centrum Aktywności Seniora w Płocku powstała pracownia z 15 stanowiskami komputerowymi, 15 tabletami i 5 smartfonami. A ze szkoleń skorzysta grupa 45 osób. W Centrum Aktywności Seniora w Mławie pracownia z 10 stanowiskami komputerowymi, 10 tabletami i 5 smartfonami. A z zajęć skorzysta grupa 30 osób. Dodatkowo pracownie pełnią rolę Seniorskiego Centrum Informacji Cyfrowej, dostępnego codziennie dla seniorów chcących skorzystać z dostępu do internetu w godzinach od 10.00 do 15.00.