Seniorzy – seniorom. Wyjątkowy wolontariat

O tym jak działamy w Stowarzyszeniu na Rzecz Wspierania Aktywności Seniorów AS, wspierając seniorów mieliśmy okazję mówić i zaprezentować  podczas konferencji dotyczącej wolontariatu opiekuńczego w podregionie płockim. Konferencję zorganizowało Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej.

Spotkanie odbyło się w siedzibie Płockiego Parku Przemysłowo – Technologicznego. I dotyczyło wolontariatu opiekuńczego, będącego odpowiedzią na potrzeby osób starszych, potrzebujących wsparcia lub po prostu obecności drugiego człowieka. Bo to wolontariat opiekuńczy to także wsparcie dla opiekunów rodzinnych osób chorych lub starszych

W spotkaniu wzięli udział m.in. Elżbieta Bogucka, zastępca dyrektora ds. społecznych oraz Tadeusz Paweł Lempkowski, przewodniczący Mazowieckiej Rady Seniorów.  

A o tym w jaki sposób niezwykle ważną kwestię wolontariatu seniorów realizujemy w Stowarzyszeniu AS na spotkaniu mówił wiceprezes naszego Stowarzyszenia Michał Jaros. Wśród wielu projektów jest między innymi: covidowe SOS, projekt asystent seniora. Jako pierwsi w Polsce realizujemy także  wolontariat seniora dla seniora i  wolontariat międzypokoleniowy we współpracy z uczniami LO. im.  Stanisława Małachowskiego w Płocku. To tylko kilka z wielu działań, jakie realizujemy na co dzień. Podczas konferencji mieliśmy możliwość podzielić się naszymi doświadczeniami z przedstawicielami innych organizacji pozarządowych oraz instytucji samorządowych.

Wiemy, że potrzeb jest wiele. Seniorzy często czują się zagubieni w dzisiejszym pędzącym bez przerwy świecie. Z drugiej strony, to także seniorzy mają wiedzę i doświadczenie, którymi chcą się dzielić z innymi. Wiemy o tym z wielu rozmów przeprowadzonych w ostatnim czasie. Jako Stowarzyszenie czujemy się odpowiedzialni za połączenie tych wszystkich oczekiwań i możliwości, które jednym sprawnym działaniem poruszą pomocową machinę. Przecież wystarczy tylko wiedzieć, kto w jakiej dziedzinie chce się wykazać. Wystarczy potem pomóc ludziom, którzy zgłaszają się do nas z różnymi problemami dnia codziennego.

Co jeszcze przyjdzie nam do głowy? Pomysłów na pewno nie zabraknie. Ogólnie chodzi nam o propagowanie cennej idei korzyści społecznej. Ważne jest, że są chętni do działania. Dodajmy, że przystąpienie i działanie w naszym wolontariacie jest dobrowolne, a  podejmowane działania, decyzje i wybory całej grupy już wspólne.  Skąd ten nowatorki pomysł? – Jednym z naszych celów działania jest propagowanie wolontariatu wśród osób w wieku 50+, jako wspaniałą możliwość aktywności na szczeblu społecznym, kulturowym, edukacyjnym i socjalnym. Samo Stowarzyszenie nie mogłoby realizować swoich celów bez pomocy jego członków i sympatyków – informuje zarząd Stowarzyszenia Na Rzecz Wspierania Aktywności Seniorów.

Organizacja działa dla seniorów ale również dzięki nim, a to za sprawą ogromnego doświadczenia i zaangażowania, które potrafi docenić i wykorzystać. Chcemy, by nasze Stowarzyszenie mogło cieszyć się pokaźną liczbą działających w nim wolontariuszy oraz by nasze działania na rzecz aktywności seniorów docierały do coraz większej liczby odbiorców. Wolontariuszem może zostać każdy niezależnie od wieku, wykształcenia czy płci. Potrzebne są tylko dobre chęci oraz trochę wolnego czasu.

Co zrobić by być naszym Wolontariuszem ? Mieć wolny czas, chęć pomocy ludziom.