Seniorzy z AS’a byli w Berlinie

W porze wiosenno – letniej były wyjazdy w góry, nad morze, do Włoch i Chorwacji. Tym razem czas na Berlin i Jarmark świąteczny. 9 grudnia Seniorzy z mławskiego Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Aktywności Seniorów AS, po raz pierwszy wyjechali na Jarmark Świąteczny do Berlina.

To szczególne dwudniowe wydarzenie rozpoczęło się we wczesnych godzinach rannych w niedzielę 9 grudnia z przystankiem w Poznaniu. Po zwiedzaniu pięknego Poznania, mławscy Seniorzy mieli czas wolny na zakupy na jarmarku świątecznym.

W tym czasie na Starym Rynku odbywała się kolejna edycja Festiwalu Lodowego. Na żywo można było oglądać jak powstają niepowtarzalne rzeźby lodowe. Imprezę odwiedzają najbardziej utalentowani artyści i mistrzowie świata w rzeźbie lodowej.

Drugi dzień należał już do Berlina. Tam na Seniorów czekała moc atrakcji.

– zwiedzanie miasta, Katedry Berlińskiej, Muzeum Pergamonu, aleja Unter den Linden, Brama Brandenburska, Reichstag, Spacer po słynnym bulwarze handlowym Kurfurstendamm, czas wolny na jarmarku świątecznym – wymienia Michał Jaros – v-ce Prezes  Zarządu Stowarzyszenia AS, organizator wyjazdu.

– Wyjazd dla Seniorów będących uczestnikami zajęć Centrum Aktywnego Seniora był bezpłatny. Stowarzyszenie pokrywało całościowy koszt uczestnictwa dla blisko 30 Seniorów chcących wziąć udział w imprezie. Dla tych osób wyjazd w całości finansowany był ze środków własnych Stowarzyszenia. Pozostali członkowie AS’a, którzy zapisali się na wyjazd pokrywali koszty uczestnictwa w wysokości niespełna 300 zł– informuje Michał Jaros. Lista uczestników zamknięta została po trzech dniach od rozpoczęcia zapisów.

Warto zaznaczyć, że dla Wielu Seniorów był to pierwszy zagraniczny wyjazd w ich życiu. – Mam 70 lat, jestem Seniorką która w AS’ie jest codziennie. Lubię tutaj przebywać i wiem, że nigdy więcej w życiu nie zdarzy się okazja abym mogła pojechać do Berlina, dlatego też cieszę się że miałam taką możliwość, komentuje pani Maria.

Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Aktywności Seniorów AS w Mławie działa od 2015 roku. Celem statutowym organizacji jest szeroko rozumiana aktywizacja osób starszych i pomoc im, zarówno rzeczowa, mentalna – ale również finansowa. Seniorzy z mławskiego stowarzyszenia są twórcami Skrzata Helpika, który rozsławia nasze miasto w Polsce i za granicą.

Organizacja jest realizatorem wielu działań regionalnych, wojewódzkich ale również krajowych. Jest także inicjatorem akcji „Zawieszony Obiad”, która znajduje zwolenników i naśladowców w całym kraju.  Mławskie Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Aktywności Seniorów AS to samofinansująca się organizacja.

– Jesteśmy organizacją, która zrzesza już kilka tysięcy osób z terenu północnego Mazowsza i utrzymuje się z wypracowanych środków pozyskanych w ramach prowadzonej odpłatnej i nieodpłatnej działalności pożytku publicznego jak i działalności gospodarczej. Środki te przeznaczamy, zgodnie ze Statutem Stowarzyszenia, na realizację zadań które są misją naszej organizacji – informuje Michał Jaros.